10411Y-12-04Z
This product has been discontinued.
10411Y-12-04Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | 6.35 mm |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 2 | 4 |
| End type 1 | Metric |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 12 mm |
| Hose cut-off factor | 20.5 mm |
| Hose dash size | -4 |
| Inside diameter | 4 mm |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 22.8 mm |
| Product Diameter | 22.8 mm |
| Product Height | 22.8 mm |
| Product Length/Depth | 48.5 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 25.212 cm³ |
| Product Weight | .04 kg |
| Product Width | 22.8 mm |