10412Y-26-08Z
This product has been discontinued.
10412Y-26-08Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .5 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | M26X1.5 |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 1.06 in |
| Hose cut-off factor | 1.04 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .37 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 1.06 in |
| Product Length/Depth | 2.52 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 2.831 in³ |
| Product Width | 1.06 in |