10611Y-22-08Z
This product has been discontinued.
10611Y-22-08Z
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .8 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | M22X1.5 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 1.06 in |
| Hose cut-off factor | 1.22 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .39 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 1.06 in |
| Product Length/Depth | 2.46 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 2.764 in³ |
| Product Width | 1.06 in |