10612Y-45-20Z
This product has been discontinued.
10612Y-45-20Z
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.25 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | M45X2 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 2.16 in |
| Hose cut-off factor | 1.88 in |
| Hose dash size | -20 |
| Inside diameter | 1.06 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 2.16 in |
| Product Length/Depth | 3.92 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 18.289 in³ |
| Product Width | 2.16 in |