11010093101-JN
This product has been discontinued.
11010093101-JN
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Torque | 49 Nm |
| Brand | Danfoss |
| Control | No Control - Fixed Displacement |
| Design code | A |
| Displacement | 16 cm³/rev |
| Flow rate | 35 l/min |
| Identification | Standard |
| Main Ports | JIS PF 1 |
| Maximum Speed | 3365 RPM |
| Model Code | JMV016RR010004074349A00A |
| Output Shaft | Gear box |
| Paint | Primer Blue |
| Product Height | 8.46 in |
| Product Length/Depth | 10.1 in |
| Product Type | Track Drive Motor |
| Product Volume | 717.746 in³ |
| Product Weight | 55.1 lb |
| Product Width | 8.4 in |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Torque | 1915 Nm |
| Trade Name | JMV Series |
| Working pressure | 220 bar |