12611AY-10-08Z
This product has been discontinued.
12611AY-10-08Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .5 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 5/8 IN |
| End type 1 | BSPP |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 1.18 in |
| Hose cut-off factor | 1.37 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .39 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1.29 in |
| Product Height | 1.29 in |
| Product Length/Depth | 2.61 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 4.343 in³ |
| Product Width | 1.29 in |