12IAP50BS
This product has been discontinued.
12IAP50BS
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Forestry Machinery |
| Body size | 1/2 |
| Brand | Danfoss |
| Connection style | Automatic Connect |
| Coupling type | Coupling |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 2 | 1/2 IN |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | BSPP |
| Finish/plating | Zinc Trivalent |
| Flow rate | 11.9 gal/min |
| Fluid compatibility | Hydraulic oil |
| Fluid loss | 2.6 cm³ |
| Hex Size 1 | 1.06 in |
| Item type | Male Half |
| Latch type | Push/pull |
| Media | Hydraulic |
| Port size | 1/2 |
| Product Height | 1.2 in |
| Product Length/Depth | 2.36 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 3.398 in³ |
| Product Weight | .28 lb |
| Product Width | 1.2 in |
| Safety locking mechanism | None |
| Seal material | Nitrile |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | G1/2-14 |
| Trade Name | IA Series |
| Valve type | 2 way |