12U-062-CT
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 12Z-062
12U-062-CT
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Compatible hose ID | .75 in |
| Compatible tube OD | .75 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | 3/4 IN |
| End type 1 | FPT |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Hex Size 1 | 1.25 in |
| Hex Size 2 | 1.25 in |
| Hose cut-off factor | 1.63 in |
| Hose dash size | -12 |
| Inside diameter | .61 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1.4 in |
| Packaged Height | 5.984 in |
| Packaged Length | 12 in |
| Packaged Volume | 861.696 in³ |
| Packaged Weight | 1.514286 lb |
| Packaged Width | 12 in |
| Product Height | 1.4 in |
| Product Length/Depth | 3.77 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 7.389 in³ |
| Product Weight | .514286 lb |
| Product Width | 1.4 in |