12U-116-CT
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 12Z-116
12U-116-CT
| Compatible hose ID | .75 in |
| Compatible tube OD | 1 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | 1 IN |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | MPT |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Zinc Clear Trivalent Chromate |
| Hex Size 1 | 1.375 in |
| Hex Size 2 | 1.375 in |
| Hose cut-off factor | 1.69 in |
| Hose dash size | -16 |
| Inside diameter | .61 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1.4 in |
| Packaged Height | 5.984 in |
| Packaged Length | 12 in |
| Packaged Volume | 861.696 in³ |
| Packaged Weight | 1.0104 lb |
| Packaged Width | 12 in |
| Product Height | 1.4 in |
| Product Length/Depth | 3.84 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 7.526 in³ |
| Product Weight | .0104 lb |
| Product Width | 1.4 in |