16Z-16S-BG
This product has been discontinued.
16Z-16S-BG
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Weatherhead by Danfoss |
| Certification(s) | SAE J1176 |
| Compatible hose ID | 1 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 1 IN |
| End type 1 | Ready-Lok |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hose cut-off factor | 1.6 in |
| Hose dash size | -16 |
| Inside diameter | .81 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Diameter | 1.94 in |
| Product Height | 1.94 in |
| Product Length/Depth | 2.95 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 11.103 in³ |
| Product Weight | .72 lb |
| Product Width | 1.94 in |