1BH9-16-33OGZ
This product has been discontinued.
1BH9-16-33OGZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Drop dimension | 52.5 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 1 IN |
| End Size 2 | M33X2 |
| End type 1 | BSPP |
| End type 2 | Metric |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 33 mm |
| Hex Size 2 | 41 mm |
| Item type | BSPP Male/Metric Male 90° Elbow Adapter |
| Product Height | 69 mm |
| Product Length/Depth | 62.5 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Elbow Adapters |
| Product Volume | 176.813 cm³ |
| Product Weight | 390 g |
| Product Width | 41 mm |