1CB-14-02WDRNHKZ
This product has been discontinued.
1CB-14-02WDRNHKZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | M14X1.5 |
| End Size 2 | 1/8 IN |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | BSPP |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 14 mm |
| Hex Size 2 | 17 mm |
| Item type | Metric 24 Male BSPP Male Straight Adapter |
| Product Height | 17 mm |
| Product Length/Depth | 32 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Straight Adapters |
| Product Volume | 9.248 cm³ |
| Product Weight | 32 g |
| Product Width | 17 mm |