1CB-18-12WDRNZ
This product has been discontinued.
1CB-18-12WDRNZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | M18X1.5 |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | BSPP |
| Hex Size 1 | 32 mm |
| Item type | Metric Male to BSPP Male Straight Adapters |
| Product Height | 32 mm |
| Product Length/Depth | 38 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Straight Adapters |
| Product Volume | 38.912 cm³ |
| Product Width | 32 mm |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | M18X1.5 |
| Thread Size 2 | G3/4-14 |
| Trade Name | 1CB Series |
| Tube OD 1 | 12 mm |
| Tube OD 2 | 18 mm |