1DN9-24-08RNHKZ
This product has been discontinued.
1DN9-24-08RNHKZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Drop dimension | 37.5 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | M24X1.5 |
| End Size 2 | 1/2 IN |
| End type 1 | Metric 24 |
| End type 2 | NPT |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 24 mm |
| Item type | Metric 24 Male/NPT Male 90° Elbow Adapter |
| Product Height | 49.5 mm |
| Product Length/Depth | 44.5 mm |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Elbow Adapters |
| Product Volume | 52.866 cm³ |
| Product Weight | 156 g |
| Product Width | 24 mm |