1T20FLB16
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 4S20FLB16
1T20FLB16
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 25.4 mm |
| Compatible hoses | 2755, 2755B, GH275, GH435 |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 73.5 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Dura-Kote |
| Hose cut-off factor | 78 mm |
| Hose dash size | -16 |
| Inside diameter | 20 mm |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 99.9 mm |
| Product Length/Depth | 143.9 mm |
| Product material | Carbon steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 759.032 cm³ |
| Product Weight | .69 kg |
| Product Width | 52.8 mm |