20141Y-30-12Z
This product has been discontinued.
20141Y-30-12Z
|---|---|
| Angle (shape) | 45 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .75 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 1.31 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | M30X2 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 1.41 in |
| Hose cut-off factor | 3.2 in |
| Hose dash size | -12 |
| Inside diameter | .82 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 5.45 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 19.211 in³ |
| Product Width | 1.41 in |