20142Y-24-08TZ
This product has been discontinued.
20142Y-24-08TZ
|---|---|
| Angle (shape) | 45 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .5 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 1.02 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | M24X1.5 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 1.18 in |
| Hose cut-off factor | 2.4 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .47 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 1.18 in |
| Product Length/Depth | 4.23 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 5.89 in³ |
| Product Width | 1.18 in |