20192Y-16-06Z
This product has been discontinued.
20192Y-16-06Z
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .37 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 1.69 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | M16X1.5 |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | .86 in |
| Hose cut-off factor | 1.39 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .21 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 1.92 in |
| Product Length/Depth | 2.48 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 4.095 in³ |