20441Y-52-20TZ
This product has been discontinued.
20441Y-52-20TZ
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.25 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | M52X2 |
| End type 1 | Metric |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | 2.36 in |
| Hose cut-off factor | 1.51 in |
| Hose dash size | -20 |
| Inside diameter | 1.06 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 2.04 in |
| Product Height | 2.04 in |
| Product Length/Depth | 6.14 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 25.552 in³ |
| Product Width | 2.04 in |