20711-33-16Z
This product has been discontinued.
20711-33-16Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 1.181 IN |
| End Size 2 | 1.004 IN |
| End type 1 | Metric |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Zinc Plating |
| Hex Size 1 | 1.61 in |
| Hose cut-off factor | .91 in |
| Hose dash size | -16 |
| Inside diameter | .83 in |
| Item type | Nipple Assembly |
| Outside diameter | 1.22 in |
| Product Diameter | 1.22 in |
| Product Height | 1.85 in |
| Product Length/Depth | 2.756 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 8.158 in³ |
| Product Weight | .45 lb |
| Product Width | 1.6 in |