222AK00017A
This product has been discontinued.
222AK00017A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Construction, Agriculture, Truck and Bus, Material Handling, Other Mobile |
| Auxiliary Mounting | None |
| Bearing Life at Rated Pressure | 5850 hr |
| Brand | Danfoss |
| Code Title | 220 Series Mobile Piston Pump |
| Continuous Allowable Case Pressure | 19 Psi |
| Control Special Features | None |
| Controller Type | Remote Pressure Control, M12 X 1.5 Metric O-Ring Port (Left Side) |
| Design code | First |
| Diagnostic Pressure Ports | M12 X 1.5 Metric O-Ring Ports - Plugged |
| Displacement | 28 cm³/rev |
| Drain Port Size & Location | M22 X 1.5 Metric O-Ring Port - Top (28Cc and 45Cc) |
| Fluid Cleanliness | 21/18/13 |
| Front Mounting | 2 Bolt B |
| Housing material | Cast Iron |
| Identification | Mark Danfoss Product Number and Full Model Code On Label |
| Inlet pressure | 64 Psi |
| Input Speed - Maximum | 3600 RPM |
| Input Speed - Minimum | 500 RPM |
| Input Speed At 0.8 Bar Absolute | 2700 RPM |
| Input Speed At 1.0 Bar Absolute | 3000 RPM |
| Maximum Case Pressure | 45 Psi |
| Maximum Displacement Option | Standard Displacement |
| Maximum Flow Compensator Setting | 20 bar |
| Maximum Input Power | 39.2 kW |
| Maximum Input Torque | 1106 in lb |
| Maximum Recommended Operating Viscosity | 40 cSt |
| Minimum Flow Compensator Setting | 17 bar |
| Minimum Recommended Operating Viscosity | 16 cSt |
| Model Code | AEC028R34ADC2B24200000100100CD1A |
| Nominal Pressure Rating | 4060 Psi |
| Paint | Blue Primer |
| Peak Pressure Rating | 5000 Psi |
| Product Height | 9.02 in |
| Product Length/Depth | 9.88 in |
| Product Type | Open Circuit Piston Pumps |
| Product Volume | 610.456 in³ |
| Product Weight | 35.9 lb |
| Product Width | 6.85 in |
| Pump Special Features | None |
| Shaft rotation | Right |
| Shaft seals | Fluorocarbon Rubber |
| Sub-brand | None |
| Torque Control Setting | 0 in lb |