26791Y-05-06Z
This product has been discontinued.
26791Y-05-06Z
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Winner by Danfoss |
| Compatible hose ID | .37 in |
| Construction style | Crimp |
| Drop dimension | 1.18 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1/2 IN |
| End type 1 | JIC |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | Cr3+Zinc |
| Hex Size 1 | .66 in |
| Hose cut-off factor | 1.29 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .27 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Product Height | 1.45 in |
| Product Length/Depth | 2.67 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 2.555 in³ |