304AA00023A
This product has been discontinued.
304AA00023A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Actuation Option | None |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Cavity | C-12-4 |
| Detent Option | No |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 265 L/min (70 USgpm)Reliable, economical and compactMaximum flexibility and minimum space |
| Flow rate | 113 l/min |
| Function | Shuttle Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Model Code | DSV4-12-O-0-40 |
| Number of Housing Ports | 4 |
| Number of Valve Ports | 4 |
| Operating Temperature | -40°C to +120°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Pressure | 2.75 bar |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 1 in |
| Product Length/Depth | 3.04 in |
| Product Type | Directional Control Valves |
| Product Volume | 3.04 in³ |
| Product Weight | .32 lb |
| Product Width | 1 in |