305AA00015A
This product has been discontinued.
305AA00015A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | No Operator |
| Application | harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | C-16-4 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 350 L/min (92 USgpm)Perfect balance of pressure and flowReliable, economical and compact |
| Flow Divisions | 113.7 l/min |
| Flow rate | 178 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Flow Divider Combiner |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | Standard |
| Maximum Flow Rate | 178 l/min |
| Model Code | FDC1-16V-0-82 |
| Number of Housing Ports | 4 |
| Number of Valve Ports | 4 |
| Operating Temperature | -40°C to +120°C |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 210 bar |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 4.63 in |
| Product Type | Flow Control Valves |
| Product Volume | 10.418 in³ |
| Product Weight | .78 lb |
| Product Width | 1.5 in |