305AA00287A
This product has been discontinued.
305AA00287A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustment Type | Fixed Orifice |
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | C-20-2 |
| Factory Set Flow Rate | 121.28 l/min |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 350 L/min (92 USgpm)Perfect balance of pressure and flowReliable, economical and compact |
| Flow rate | 227 l/min |
| Fluid compatibility | MIL–H–5606, SAE 10, SAE 20, etc |
| Function | Flow Regulator |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | Standard |
| Maximum Flow Rate | 227 l/min |
| Model Code | FR1-20-F-0-32 |
| Number of Housing Ports | 2 |
| Number of Valve Ports | 2 |
| Operating Temperature | -40°C to +120°C |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 210 bar |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 2.87 in |
| Product Type | Flow Control Valves |
| Product Volume | 6.458 in³ |
| Product Weight | 1.8 lb |
| Product Width | 1.5 in |