33608E-106
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 4TA6MP8
33608E-106
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Weatherhead by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| Compatible hoses | H335, H336 |
| Compatible tube OD | .5 in |
| Construction style | Crimp |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 3/8 IN |
| End type 1 | NPTF |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | .88 in |
| Hose cut-off factor | 1.16 in |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .39 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1.06 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Diameter | 1.06 in |
| Product Height | 1.06 in |
| Product Length/Depth | 2.78 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 3.124 in³ |
| Product Weight | .28 lb |
| Product Width | 1.06 in |