37AL-04-01970
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR7N-04-250BX
37AL-04-01970
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 1.25 in |
| Burst pressure | 11000 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R7ANSI 92.2 |
| Color | Orange |
| Conditional temperature range | -65 to 212 F, -40 to 140 F with water based or fire-resistant fluids |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Cover material | Polyurethane |
| Dash size | -4 |
| Inside diameter | .25 in |
| Outside diameter | .49 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .49 in |
| Product Length/Depth | 197 in |
| Product Volume | 47.3 in³ |
| Product Weight | .9852 lb |
| Product Width | .49 in |
| Qualified hose fittings | 903, 90A, 902, 908 |