37AL-08-06000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR7N-08-250BX
37AL-08-06000
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 3 in |
| Certification(s) | SAE 100R7ANSI 92.2 |
| Color | Orange |
| Conditional temperature range | -65 to 212 F, -40 to 140 F with water based or fire-resistant fluids |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Cover material | Polyurethane |
| Dash size | -8 |
| Inside diameter | .5 in |
| Outside diameter | .82 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .82 in |
| Product Length/Depth | 600 in |
| Product Volume | 403.44 in³ |
| Product Weight | 7.15 lb |
| Product Width | .82 in |
| Qualified hose fittings | 903, 90A, 902, 908 |