3E80-06-12000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR8N-06-250BX
3E80-06-12000
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 2.5 in |
| Burst pressure | 16200 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R8 |
| Color | Orange |
| Conditional temperature range | -40 F to 212 F for petroleum or synthetic base hydraulic fluids |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Cover material | Polyurethane |
| Dash size | -6 |
| Inside diameter | .38 in |
| Lay line style | Ink Jet |
| Outside diameter | .76 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | .76 in |
| Product Length/Depth | 1200 in |
| Product Volume | 693.12 in³ |
| Product Weight | 15 lb |
| Product Width | .76 in |
| Qualified hose fittings | 903, 90A, 90N |