3R80-04-30000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR8-04-250BX
3R80-04-30000
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 2 in |
| Burst pressure | 20400 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R8 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | -40 F to 150 F with water based or fire resistant fluids |
| Conductivity | Conductive |
| Cover material | Polyurethane |
| Cover style | Perforated |
| Dash size | -4 |
| Inside diameter | .25 in |
| Outside diameter | .63 in |
| Package form | Cut length |
| Packaged Height | 23 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 3542 in³ |
| Packaged Weight | 40 lb |
| Packaged Width | 22 in |
| Product Height | .63 in |
| Product Length/Depth | 3000 in |
| Product Volume | 1190.7 in³ |
| Product Weight | 30 lb |
| Product Width | .63 in |
| Qualified hose fittings | 90 H, 1A CRIMP SLEEVE |