3R80-06-3281RC
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR8-06-500RL
3R80-06-3281RC
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 2.5 in |
| Burst pressure | 16200 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R8 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | -40 F to 150 F with water based or fire resistant fluids |
| Cover style | Perforated |
| Dash size | -6 |
| Inside diameter | .38 in |
| Outside diameter | .77 in |
| Package form | Reel |
| Product Height | .77 in |
| Product Length/Depth | 3281 in |
| Product Volume | 1945.305 in³ |
| Product Weight | 41 lb |
| Product Width | .77 in |
| Qualified hose fittings | 90 H, 1A CRIMP SLEEVE |