3R80-16-24000
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 3TR8-16-200BX
3R80-16-24000
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Premium |
| Bend radius - min | 10 in |
| Burst pressure | 8200 Psi |
| Certification(s) | SAE 100R8 |
| Color | Black |
| Conditional temperature range | -40 F to 150 F with water based or fire resistant fluids |
| Conductivity | Conductive |
| Cover material | Polyurethane |
| Cover style | Perforated |
| Dash size | -16 |
| Inside diameter | 1 in |
| Outside diameter | 1.46 in |
| Package form | Cut length |
| Product Height | 1.46 in |
| Product Length/Depth | 2400 in |
| Product Volume | 5115.84 in³ |
| Product Weight | 78 lb |
| Product Width | 1.46 in |
| Qualified hose fittings | 90 H, 1A CRIMP SLEEVE |