Synflex by Danfoss
3VE0-04006
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
3VE0-04006
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | hydraulic systems with petroleum, water based and synthetic hydraulic fluids |
| Bend radius - min | 2.5 in |
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Burst pressure | 20306 Psi |
| Certification(s) | SAE J517 |
| Color | Orange |
| Construction | 4 Spiral |
| Cover material | Polymeric compound |
| Dash size | -4 |
| Factory crimp | Yes |
| Feature | Highly abrasion resistant coverPrevents absorption of most oils and fluids2X lighter than equivalent wire braided rubber hoses |
| Inside diameter | .25 in |
| Outside diameter | .59 in |
| Product Height | .59 in |
| Product Length/Depth | 1 ft |
| Product Type | Thermoplastic Hydraulic Hoses |
| Product Weight | .1 lb |
| Product Width | .59 in |
| Reinforcement material | High-tensile synthetic textile |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 3VE0 Series |
| Tube material | Nylon |
| Working pressure | 10153 Psi |
| Working temperature - max | 150 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |