Synflex by Danfoss
3VE0-06003
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
Recommended replacement: 3VE0-06-250BX
3VE0-06003
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | General hydraulic systems that may contact high voltage sources, rescue equipment and tools, mobile machinery, aerial equipment. |
| Bend radius - min | 3 in |
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Burst pressure | 16000 Psi |
| Certification(s) | SAE J517 |
| Color | Orange |
| Conductivity | Non-Conductive |
| Construction | 4 Spiral |
| Cover material | Polyurethane |
| Dash size | -6 |
| Feature | Highly abrasion resistant coverPrevents absorption of most oils and fluids2X lighter than equivalent wire braided rubber hoses |
| Inside diameter | .38 in |
| Outside diameter | .77 in |
| Product Height | .77 in |
| Product Length/Depth | 1 ft |
| Product Type | Thermoplastic Hydraulic Hoses |
| Product Weight | .16 lb |
| Product Width | .77 in |
| Reinforcement material | High-tensile synthetic textile |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 3VE0 Series |
| Tube material | Nylon lined |
| Working pressure | 8000 Psi |
| Working temperature - max | 150 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |