
Aeroquip by Danfoss
4-1205-1-48
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-1205-1-48
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 3 in |
| Compatible hoses | 2652 & 150901 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -48 |
| Item type | Socket |
| Outside diameter | 4.19 in |
| Product Diameter | 4.19 in |
| Product Height | 4.19 in |
| Product Length/Depth | 3.69 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 64.782 in³ |
| Product Weight | .79 lb |
| Product Width | 4.19 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 401 Series |