
Aeroquip by Danfoss
4-1210-8
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-1210-8
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .5 in |
| Compatible hoses | 2651 |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 9/16 IN |
| End type 1 | UNEF |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | .94 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .52 in |
| Item type | Socket |
| Outside diameter | .95 in |
| Packaged Weight | 1.12 lb |
| Product Height | 1 in |
| Product Length/Depth | 1.65 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 1.65 in³ |
| Product Weight | .12 lb |
| Product Width | 1 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 9/16-24 |
| Trade Name | 401 Series |