
Aeroquip by Danfoss
4-1251-20
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-1251-20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.25 in |
| End gender 2 | Male |
| End Size 2 | 1 5/16 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | UNEF |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -20 |
| Inside diameter | 1.05 in |
| Item type | Nipple |
| Outside diameter | 1.53 in |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 2.36 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | 5.416 in³ |
| Product Width | 1.53 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | 1 5/16-18 |
| Trade Name | 41.840 Series |