
Aeroquip by Danfoss
4-1251-6
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-1251-6
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .38 in |
| Compatible hoses | 2651 |
| End gender 2 | Male |
| End type 1 | SAE |
| End type 2 | UNS |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose dash size | -6 |
| Inside diameter | .3 in |
| Item type | Nipple |
| Outside diameter | .49 in |
| Product Diameter | .49 in |
| Product Height | .49 in |
| Product Length/Depth | 1.51 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Crimp Hose Fittings |
| Product Volume | .363 in³ |
| Product Weight | .02 lb |
| Product Width | .49 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 41.840 Series |