
Aeroquip by Danfoss
4-1290-12
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-1290-12
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Certification(s) | SAE 070110 |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Material | Monel |
| Packaged Height | 5 in |
| Packaged Length | 8 in |
| Packaged Volume | 160 in³ |
| Packaged Weight | 1.18 lb |
| Packaged Width | 4 in |
| Product Height | 1.25 in |
| Product Length/Depth | 1.02 in |
| Product Type | Spare Part |
| Product Volume | 1.594 in³ |
| Product Weight | .18 lb |
| Product Width | 1.25 in |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 1290 Series |
| UPC | 678146138033 |