
Aeroquip by Danfoss
4-186302-10
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-186302-10
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .63 in |
| Compatible hoses | 2651 |
| Drop dimension | 1.75 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 11/16 IN |
| End Size 2 | 11/16 IN |
| End type 1 | UNEF |
| End type 2 | UNEF |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | .81 in |
| Hex Size 2 | .81 in |
| Hose cut-off factor | 1.75 in |
| Hose dash size | -10 |
| Inside diameter | .45 in |
| Item type | Nipple Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 3.96 in |
| Product Length/Depth | 3.96 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 12.702 in³ |
| Product Width | .81 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 11/16-24 |
| Thread Size 2 | 11/16-24 |
| Trade Name | 4103 Series |