
Aeroquip by Danfoss
4-191302-16
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-191302-16
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1 in |
| Compatible hoses | 302A, 303, 2580, AE369, AE372, FC234 |
| Compatible tube OD | 1 in |
| Compliance(s) | MIL-F-24787/5, Group VIII, Type D |
| Drop dimension | 3.93 |
| End type 1 | Line/Hose/Tube |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 1.38 in |
| Hex Size 2 | 1.44 in |
| Hose cut-off factor | 2.66 in |
| Hose dash size | -16 |
| Inside diameter | .82 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 2.31 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 4.65 in |
| Product Length/Depth | 4.65 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 31.136 in³ |
| Product Weight | 1.31 lb |
| Product Width | 1.44 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 411 Series |