
Aeroquip by Danfoss
4-2021-16-16
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-2021-16-16
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Certification(s) | SAE 070102 |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 1 5/16 IN |
| End Size 2 | 1 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | NPTF |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 1.375 in |
| Item type | SAE 37 Male to NPTF Male |
| Product Height | 1.375 in |
| Product Length/Depth | 2.3 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 4.348 in³ |
| Product Weight | .199 lb |
| Product Width | 1.375 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1 5/16-12 |
| Thread Size 2 | 1-11.5 |
| Trade Name | 2021 Series |
| Tube OD 1 | .85 in |
| Tube OD 2 | .85 in |
| Working temperature - max | 400 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |