
Aeroquip by Danfoss
4-202240-32-32
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-202240-32-32
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 2 1/2 IN |
| End Size 2 | 2 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Braze |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 2.875 in |
| Item type | SAE 37 Male to Hose/Pipe/Tube Female |
| Product Height | 2.875 in |
| Product Length/Depth | 3.33 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 27.525 in³ |
| Product Width | 2.875 in |
| Seal part number if included | FF9081-2-2 |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 2 1/2-12 |
| Trade Name | 202240 Series |
| Tube OD 1 | 1.4 in |
| Tube OD 2 | 2.002 in |
| Working temperature - max | 400 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |