
Aeroquip by Danfoss
4-4103-4-24
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-4103-4-24
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.5 in |
| Compatible hoses | 1509 |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Male |
| End Size 1 | 1 7/8 IN |
| End Size 2 | 1 13/16 IN |
| End type 1 | UN |
| End type 2 | UN |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | 2.25 in |
| Hex Size 2 | 2.25 in |
| Hose dash size | -24 |
| Inside diameter | 1.28 in |
| Item type | Nipple Assembly |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 2.59 in |
| Product Length/Depth | 5.21 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 30.361 in³ |
| Product Weight | 1.8 lb |
| Product Width | 2.25 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1 7/8-12 |
| Thread Size 2 | 1 13/16-16 |
| Trade Name | 412 series |