
Aeroquip by Danfoss
4-4112-40
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-4112-40
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 2.5 in |
| Compatible hoses | 150901 |
| End type 1 | Flanged |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hose cut-off factor | 2.34 in |
| Hose dash size | -40 |
| Inside diameter | 2.06 in |
| Item type | Nipple |
| Outside diameter | 3.28 in |
| Product Diameter | 3.28 in |
| Product Height | 3.28 in |
| Product Length/Depth | 4.56 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 49.058 in³ |
| Product Width | 3.28 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 4203 Series |