![Hose Fittings 4-4721 [RIGHT]](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fassets.danfoss.com%2Fdrawings%2Fpreview%2Flatest%2F213622%2FID432874929766-0101_preview.jpg&w=1920&q=75)
Aeroquip by Danfoss
4-4721-24
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-4721-24
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.5 in |
| Compatible hoses | 1509 |
| Compliance(s) | MIL-F-24787/2, Group I, Type A |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1 7/8 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Fit for wide range of applicationsDurable and dependableCut assembly times and boost production |
| Hex Size 1 | 2.25 in |
| Hex Size 2 | 2.5 in |
| Hose cut-off factor | 2.93 in |
| Hose dash size | -24 |
| Inside diameter | 1.28 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 2 in |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 4.77 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 5.16 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 32.25 in³ |
| Product Weight | 3.77 lb |
| Product Width | 2.5 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1 7/8-12 |
| Trade Name | 4412 Series |
| UPC | 678146055538 |
| Working pressure | 2100 Psi |