
Aeroquip by Danfoss
4-4730-8-8
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4-4730-8-8
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | .5 in |
| Compatible hoses | FC162 |
| Compliance(s) | MIL-F-24787/2, Group II, Type A |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 3/4 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Line/Hose/Tube |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Hex Size 1 | .88 in |
| Hex Size 2 | 1.12 in |
| Hose cut-off factor | 1.68 in |
| Hose dash size | -8 |
| Inside diameter | .39 in |
| Item type | Fitting Assembly |
| Outside diameter | 1.22 in |
| Packaged Height | 14 in |
| Packaged Length | 7 in |
| Packaged Volume | 882 in³ |
| Packaged Weight | 1.53 lb |
| Packaged Width | 9 in |
| Product Height | 1.22 in |
| Product Length/Depth | 3.2 in |
| Product material | Monel |
| Product Type | Reusable Hose Fittings |
| Product Volume | 4.372 in³ |
| Product Weight | .53 lb |
| Product Width | 1.12 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 3/4-16 |
| Trade Name | 4414 Series |