
Aeroquip by Danfoss
4014-1-24S
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
4014-1-24S
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Brand | Aeroquip by Danfoss |
| Compatible hose ID | 1.5 in |
| Compatible hoses | FC165 |
| Feature | Maximum durability under harsh operating conditionsWide range of styles, configurationsInnovative designs for safety and reliability |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hose dash size | -24 |
| Item type | Socket |
| Product Height | 1.53 in |
| Product Length/Depth | 3.86 in |
| Product material | Carbon Steel |
| Product Type | Marine Military |
| Product Volume | 9.036 in³ |
| Product Weight | 3.19 lb |
| Product Width | 1.53 in |
| Sub-brand | None |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | 1212 Series |