
Danfoss
401AA00613A
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
401AA00613A
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Harvesters, refuse haulers, mobile and industrial applications |
| Brand | Danfoss |
| Cavity | A6610 |
| Feature | 350 bar (5000 psi) & 227 L/min (60 USgpm)High operational efficiencyLow spring settings |
| Flow rate | 30 l/min |
| Fluid compatibility | All general purpose hydraulic fluids such as: MIL-H-5606, SAE 10, SAE 20 etc. |
| Function | Pilot Operated Check Valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | .3 cc/min |
| Model Code | 5CK30-1-S-2-B6N-B6N |
| Number of Housing Ports | 3 |
| Number of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -20°C to +90°C |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Piston Seal | No |
| Pilot Ratio | 2:1 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating | 350 bar |
| Product Height | 1 in |
| Product Length/Depth | 1.84 in |
| Product Type | Check Valves |
| Product Volume | 1.84 in³ |
| Product Weight | .18 lb |
| Product Width | 1 in |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Special features | None |
| Style | Ball |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | 5CK30 Series |
| Valve Material | Steel |