Danfoss
402-7981-15-804853
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
402-7981-15-804853
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Rigid Frame Vehicles (Front End Loaders, Large Graders, Mining Trucks, Transporters, AG Tractors)|Articulated Vehicles(Loaders, Scrapers, Skidders, AG Tractors, Dumpers, Sprayers, Forestry Equipment |
| Brand | Danfoss |
| Design code | 1 |
| Feature | Can be used in a variety of applicationsFlow rate variabilityVarying maximum pressure ratings |
| Flow Amplification | None |
| Fluid compatibility | See Danfoss Technical Bulletin 3-401 |
| Housing material | Ductile Iron |
| Identification | Danfoss Product Number On Nameplate |
| Inlet Pressure Rating | 190 bar |
| Integral Valves | Yes |
| Maximum Back Pressure | 21 bar |
| Neutral Circuit | Closed Center |
| Paint | Black |
| Ports | None |
| Product Type | Steering Control Units |
| Recommended Filtration Level | ISO 18/13 |
| Return Pressure Rating | 21 bar |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | Xcel45 |
| Unit type | None |
| Valve Options | None |
| Working pressure - max | 190 bar |
| Working temperature - max | 93 °C |